acconavm

internationaalondernemen

Kennisgebied: Internationaal ondernemen

Een goede voorbereiding is essentieel voor succesvol ondernemen in het buitenland. De accountants, juristen en fiscaal adviseurs van acconavm bundelen hun kennis en expertise zodat u in alle opzichten de juiste keuzes kunt maken.

Kennisbank artikel Terug naar overzicht

Ondernemen in Afghanistan

23 jan 2012 redactie
Klantinterview Lou Cuypers
De overstap van jurist naar bloembollen- en saffraanteler was geen voor de hand liggende. Toch maakte Lou Cuypers deze. Om een aantal jaren later nogmaals te gaan voor een gewaagde switch. “Sinds 2005 zet ik me in voor wederopbouwprojecten in Afghanistan. Van saffraanteelt tot verzekeringen voor expats. En als je zo’n negen maanden per jaar in het buitenland bent, moet je thuis een goede adviseur-accountant hebben. Dat is voor mij acconavm.”

Lou Cuypers was al even bezig met de saffraanteelt in Spanje, toen hij in 2005 de vraag kreeg om te onderzoeken of die teelt een optie zou zijn voor Afghanistan. Als alternatief voor de papaverteelt. Het resultaat bleek positief en de overheid nodigde Cuypers uit om in Afghanistan te investeren. “Het oogsten van één kilo saffraan vraagt om 420 manuren. Zelfs Spanje was daar destijds al te duur voor geworden. Ook om die reden was het aantrekkelijk om naar Afghanistan te gaan. Maar nog zwaarder woog het kunnen bijdragen aan de wederopbouw van het land.”

Niet alleen saffraan
Een investering van meer dan een miljoen euro en dat in een land waar veiligheid ver is te zoeken. “Ja, ik ben de uitdaging aangegaan. In 2007 hebben we vervolgens in de geïsoleerde provincie Uruzgan ook een aantal saffraanplantages gerealiseerd. Om daarna nog eens 240.000 fruitbomen te halen, kippen uit te delen en 50.000 families te helpen aan een groenteteeltpakket met zaden en kunstmest. Goed voor de werkgelegenheid en zelfredzaamheid.”

Transport-logistiekcentrum
Langzaam ontstaat er in Afghanistan meer bedrijvigheid. Cuypers heeft daarom een begin gemaakt met de start van meer commerciële projecten. Zo is er een transport-logistiekcentrum in voorbereiding. “Negentig procent van de Afghanen kan niet lezen of schrijven en corruptie is er volop. Zo dwingen de lokale ‘war lords’ je om te betalen voor doorgang van transport over ‘hun’ wegen. Zelfs een internationale organisatie als de Food Agriculture Organisation van de VN heeft ermee te maken bij bijvoorbeeld het vervoer van graan naar de arme regio’s. Door zelf een transport-logisitiekcentrum op te zetten, willen we de corruptie omzeilen en transport voor tal van partijen vergemakkelijken. Het centrum biedt bovendien de mogelijkheid om de producten van de wederopbouwprojecten te kunnen exporteren. Dat is gunstig voor de Afghaanse economie.”

Verzekerd in oorlogsgebied?
Cuypers opereert vanuit Kamp Holland in Uruzgan. Van daaruit gaat hij zo’n vijf à zes dagen per week op pad met twee ‘beveiligers’. Niet in militaire outfit, want dat zou alleen nog maar meer onveiligheid aantrekken. “Je moet altijd op je hoede zijn en het gevaar niet opzoeken. Toch ontkom je er niet aan. Ook ik ben al betrokken geweest bij aanslagen van bijvoorbeeld de Taliban. Je kunt je voorstellen dat verzekeraars niet staan te springen om zo’n ondernemer als ik te verzekeren. Geen gangbare lijfrente die uitkeert als je iets overkomt in een oorlogs- of ander rampgebied. Dit probleem heb ik voorgelegd aan een oud-studiegenoot werkzaam in de verzekeringsbranche. Samen hebben we een aantal verzekeringspakketten ontwikkeld speciaal voor expats en bijzondere gevallen zoals ikzelf.”

Thuisfront
Als je zoals Cuypers jaarlijks zo’n negen maanden van huis bent, dan wil de admini-stratie van je bedrijf in Nederland er nog wel eens bij in schieten. Daarom rekent hij op de steun van acconavm. “Het is ongekend wat acconavm het afgelopen jaar voor me heeft gedaan. Mijn adviseurs houden de vinger aan de pols voor wat betreft de boekhouding en ondersteunen me bijvoorbeeld op fiscaal vlak. Of ik nu in Nederland ben of aan de andere kant van de wereld, ik weet dat het goed zit. Daarom ga ik ook al mijn overige activiteiten bij acconavm onderbrengen.”

Denkt u ook over ondernemen in het buitenland? Kijk dan hier voor meer informatie.

Actueel Internationaal ondernemen Klantinterviews MKB Nieuws

Advies nodig rondom dit onderwerp?

Vul onderstaand formulier in en wij nemen contact met u op.

Bent u al klant?   
Naam*
E-mailadres*
Telefoonnummer
Bedrijfsnaam
Postcode
Bericht*

De velden gemarkeerd met een * zijn verplicht

Uw regio kantoor:

kantoor-terschelling
Doede de Jong
Kantoorvoorzitter
0562-442328

Stel een vraag aan de acconavm Twitter adviseur

Meldt u aan voor de acconavm nieuwsbrief

Volg acconavm op LinkedIn